Billedmodel · OpenAI
GPT Image 2
Bedste tekstgengivelse og kompositionskontrol
GPT Image 2 er det stærkeste valg, når en prompt har brug for læselig tekst, præcis layout, produktmockups eller referencebilledtilpasning. Den følger flerdelte prompter nøje og holder kilde- og genbrugstjek synlige.
Ready to generate?
Take this workflow to Dovoo and run it.
Hvad GPT Image 2 er bedst til
Tekstgengivelse
Brug GPT Image 2, når prompten har brug for etiketter, emballagetekst, plakattitler eller anden læselig designtekst.
Produktmockups
Den fungerer godt til kommercielle hero-shots, e-handelslayouts, emballagescener og kontrolleret studiebelysning.
Portræt- og karakterarbejde
Prompter kan specificere garderobe, udtryk, objektiv, belysning og stil, mens genbrugstjek forbliver synlige.
Referencebilled-workflows
Billed-til-billede-tilfælde bevarer et leveret produkt, en karakter eller en komposition, mens stil eller kontekst ændres.
Stiloverførsel
Oversæt en visuel retning til plakat-, illustration-, redaktionelle eller sociale medie-varianter.
Input-tilstande
Tekst til billede
Beskriv scenen, motivet, teksten og stilen i én struktureret prompt.
Billede til billede
Angiv et referenceprodukt, en karakter eller en komposition og omdiriger stil eller kontekst.
Nøgleparametre
- Aspect ratio
- 1:1, 3:2, 2:3, 16:9, 9:16(Match destinationslayoutet; plakat/social adskiller sig ofte.)
- Resolution
- Op til høj kvalitet(Vælg eksportniveauet, der passer til print vs. web.)
- Prompt structure
- motiv + setting + tekst + stil + objektiv/belysning(Start med motivet, placer læselig tekst tidligt.)
Promptguide til GPT Image 2
- 1Sæt eventuel billedtekst i anførselstegn nær starten af prompten, så den gengives rent.
- 2Nævn objektiv og belysning eksplicit (f.eks. 50mm, blød studienøgle) for kontrollerede produktbilleder.
- 3Til billed-til-billede, beskriv hvad der skal BEVARES før hvad der skal ÆNDRES.
Virkelige output
GPT Image 2 eksempler

Pho Republic Campaign Grid for GPT Image 2
Product & Commercial

Editorial Peephole Silence Gesture for GPT Image 2
Portrait & Character

Romantic Ball Gown Garden Portrait for GPT Image 2
Portrait & Character

Bauhaus Typography Poster Design for GPT Image 2
Graphic & Poster

Lakeside Car Selfie with Headphones for GPT Image 2
Portrait & Character

Miniature Beauty Campaign Photography for GPT Image 2
Fashion & Beauty

Gothic Anime Boy Hugging Teddy Bear for GPT Image 2
Anime & Game

Brooklyn Bridge Street Portrait for GPT Image 2
Portrait & Character

Sunlit Yellow Wall Summer Stroll for GPT Image 2
Portrait & Character

Luxury Fashion Editorial Background Replacement for GPT Image 2
Fashion & Beauty

Calligraphic Sports Grid System for GPT Image 2
Illustration & Art

Morning Light Sandal Adjustment for GPT Image 2
Portrait & Character
GPT Image 2 FAQ
Hvornår skal jeg vælge GPT Image 2 frem for Nano Banana Pro?
Vælg GPT Image 2, når billedet har brug for læselig tekst, emballagetekst eller stram kompositionskontrol. Vælg Nano Banana Pro for hurtigere, naturlige fotografiske looks.
Understøtter GPT Image 2 billed-til-billede?
Ja. Angiv en reference og beskriv, hvad der skal bevares versus omstiles; den tilpasser sig godt til produkt- og karakterarbejde.
Hvordan skal jeg strukturere en GPT Image 2-prompt?
Start med motivet, placer nødvendig billedtekst nær starten, specificer derefter komposition, stil, objektiv, belysning og outputforhold.
Kanonisk: https://modelpromptlab.com/models/gpt-image-2